wersja angielska
Foto: NetVideo / Shutterstock

Łowicz – jedno z najstarszych miast Polski, pod względem kulturowym jedno z najbogatszych miast w centralnej części kraju, miejsce bogatej historii, ikonicznych zabytków, wspaniałej tradycji, progresyjnego przemysłu, a także ziemia, która wydała na świat kilka sławnych osobistości.

Historia miasta w naprawdę wielkim skrócie...

Początki Łowicza sięgają już czasów średniowiecza, kiedy to – jako położony nad rzeką Bzurą gród obronny – pilnował przejścia przez pobliską bagnistą dolinę. Z czasem miejsce to stało się także ważnym ośrodkiem targowym i łowieckim, często uczęszczanym przez okolicznych książąt oraz biskupów. To właśnie od słowa “łowy” wzięła się nazwa miasta, o którym pierwszy raz wspomniane zostało w bulli papieskiej z 1136 roku. Ponad 150 lat później, bo w 1298 roku Łowicz zyskał prawa miejskie, które pozwoliły mu w pełni rozwijać swój przemysł i kulturę aż po dzień dzisiejszy.

Foto: http://pttklowicz.pl/

Łowicz - miejsce zabytków i atrakcji

Łowicz to miasto o charakterze turystycznym, w ktorym znajduje się wiele cennych i atrakcyjnych obiektów historycznych, pomników i cmentarzy. W samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków.

Zamek w Nieborowie

Pałac w Nieborowie od 1774 do 1945 należał do rodziny Radziiłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Przez pokoje w pałacu przewinęło się wiele znanych postaci, głowy państw, artystów. Bryła zachowała swój barokowy styl- dwie wieże z hełmami oraz tymapanony z herbami właścicieli Nieborowa.

Foto: Wikipedia

Skansen w Maurzycach

Skansen w Maurzycach jest niezależną częścią Muzeum w Łowiczu. Na jego terenie można zobaczyć ponad 40 różnych bydynków i obiektów z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W sezonie odbywają się tu m.in. plenery malarskie oraz cieszące się dużym zainteresowaniem imprezy cykliczne jak Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie czy Żniwa

Foto: Osmol.pl

Nowy Rynek

Nowy Rynek w Łowiczu powstał w 1405 roku. Ma on nietypowy kształt. Niegdyś przez środek Nowego Rynku płynęła rzeczka, a pośrodku wznosił się Ratusz, który został zniszczony. Obecnie plac ten to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w całej Europie. 

Foto: tvp.info

Inne atrakcje w mieście

Pierwszy kompleks atrakcji turystycznych w Łowiczu to Stary Rynek, przy którym znajduje się zabytkowy ratusz miejski i muzeum. Przy Starym Rynku znajdziemy również zabytkowe kamiennice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą że w Łowiczu mieszkali znani artyści, pisarze, politycy, a także że miasto gościło wielu znakomitych ludzi z całego świata. Godne uwagi są również kościoły zbudowane w różnych stylach i okresach. Turystów przyciągają do Łowicza cykliczne imprezy i wydarzenia: kościelne, sportowe oraz turystyczne i kulturalne. 

Łowicz - dziedzictwo kulturowe starożytnych Słowian...

Łowicz, podobnie jak większość polskich miast, znaczną część swoich lokalnych tradycji i obrzędów odziedziczyła po plemionach starożytnych Słowian. Kiedyś jako część ich religii, dzisiaj częściej jako uroczystości zrzeszające społeczności, lecz od zawsze były nieodłączną częścią kultury naszego regionu, a oto kilka z nich:

Marzanna

Zwyczaj ten, zapoczątkowany przez starożytnych Słowian, miał na celu “przegonienie zimy”, poprzez złożenie ofiary w postaci słomianej kukły. Ta, podpalona lub utopiona, symbolizowała boginię śmierci i nieurodzaju, a cały obrzęd miał zwiastować pogodną wiosnę i urodzajne lato. W dzisiejszych czasach co roku w pierwszy dzień wiosny setki łowiczan zbiera się, by wspólnie świętować koniec zimy.

Foto: lowicz24.eu
Foto: ino.online

Niedziela Palmowa

Tydzień przed Wielkanocą co roku na łowickim starym rynku odbywają się obchody Niedzieli Palmowej, kiedy to zrobione z wierzbowych i bukszpanowych gałązek, kwiatów, wstążek i bibuły palmy przyozdabiają uroczystą mszę. Świętu towarzyszą także wszelkiego rodzaju konkursy i zabawy.

Foto: maculewicz.net
Foto: YouTube - lowicz24.eu
Foto: wikipedia.org
Foto: diecezja.lowicz.pl

Boże Ciało

Jednym z najpopularniejszych świąt w Łowiczu jest Boże Ciało. Ta uroczystość jest obchodzona w czwartek, 60 dni po Wielkanocy.  W tym dniu na ulicy możemy ujrzeć bardzo dużo ludzi ubranych w tradycyjne stroje łowickie. Obrzęd ten zaczyna się mszą wraz z procesją, która przechodzi przez cztery stacje, przy których czytana jest Ewangelia aż w czterech językach. Warto w tym dniu udać się do Łowicza aby ujrzeć procesje na własne oczy.

Foto: tygodnikits.pl
Foto: diecezja.lowicz.pl

Dyngus

Na ziemi łowickiej istnieje zwyczaj mokrego śmigusa-dyngusa. Dziewczęta do dziś obficie polewa się w ten dzień wodą. Panny wbrew pozorom się o to nie obrażają, ponieważ niepolanie którejś wodą oznacza, że nie ma ona powodzenia u płci przeciwnej i będzie miała problemy z zamążpójściem. 

Łowicz - różnorodność przemysłowa

Łowicz jako stosunkowo małe miasto umiejscowione w centralnej części Polski, mające bezpośredni dostęp do rzeki Bzury oraz nad wyraz żyznych ziem, ma wręcz idealne warunki do rozwoju różnorodnego przemysłu opartego zarówno na rolnictwie, jak i zakładach przemysłowych.

Agros Nova

Jest to polska firma w Łowiczu, powiązana głównie z przemysłem spożywczym takich marek jak: KOTLIN, KRAKUS, WŁOCŁAWEK, czy ŁOWICZ. Jest własnością Grupy Maspex, będącej jednym z największych producentów żywności w całej środkowo-wschodniej Europie. Początki firmy sięgają lat 70-tych, a na dzień dzisiejszy ma zatrudnionych ponad pół tysiąca pracowników.

ŁOWICZ

Jest to prawdopodobnie najsławniejsza marka naszego regionu. Produktu ich autorstwa, takie jak dżemy, koncentraty, czy przekąski są znane i sprzedawane w całym kraju.

Szumisie

Na skraju miasta znajduje się fabryka pluszowych misiów – Szumisiów. Zabawki zostały zaprojektowane, by pomagać rodzicom usypiać swoje pociechy poprzez emitowanie specjalnego szumu ułatwiającego zasypianie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Łowicz

Równie znanymi polskimi produktami pochodzącymi z Łowicza jest wszelaki nabiał tak mleko, sery, jogurty, czy kefiry produkowane w naszej lokalnej mleczarni.

Grupa delta - na koniec trochę o nas...

Jesteśmy grupą delta – piątką licealistów, którzy ponad wszystko cenią sobie osobisty rozwój, zespołową pracę oraz zdobywanie nowych doświadczeń przy jednoczesnym “zachowaniu twarzy”. Z dwóch różnych kierunków, jednak wszyscy tak samo zdeterminowani i otwarci na nietuzinkowe rozwiązania. Projekt ten nie jest dla nas wyłącznie kolejnym obowiązkiem na liście, lecz także idealną szansą zarówno na rozwój kompetencji językowych, jak i wypromowanie kultury naszego regionu, której urok i historia były naszym olejem napędowym. Droga, którą przeszliśmy podczas produkcji tego bloga sprawiła, że każdy z nas poznał swoje mocne i słabe strony oraz przetarł sobie szlak do świetlanej przyszłości.