wersja polska

Ti eínai i epéndysi?

I epéndysi eínai i synechís désmefsi metritón chrónou gia na apokomísete oféli argótera. Os méros ton ependýseon, oi ánthropoi syníthos epilégoun: ependýseis se akínita, nomísmata, kryptonomísmata, ependýseis sto chrimatistírio, agorá metochón kai omológon.

Pleonektímata tis epéndysis

 • Chamilós kíndynos apóleias ólou tou kefalaíou
 • Se períptosi epitychías, mia kalí pithanótita na apoktísete pollí periousía
 • Dynatótita lípsis daneíon
 • Syníthos, oi agorés teínoun na afxánontai
 • Lígi désmefsi chrónou
 • I epéndysi eínai evélikti, oi ídioi oi ependytés apofasízoun ti théloun na ependýsoun
 • Ligóteroi fóroi
 • Atmósfaira

Ti prépei na proséxete?

 • Ypsilós kíndynos apóleias chrimáton
 • Ta taktiká kérdi den eínai engyiména

Łowicz - mia póli ependýseon

To Łowicz eínai mia póli stin eparchía Łódź, pou vrísketai sto kentrikó tmíma tis Polonías. Fimízetai gia ti laografía tou. Diathétei megáles ependytikés dynatótites, kathós vrísketai se mia ylikotechniká kalí topothesía metaxý mias apó tis megalýteres póleis tis Polonías: tou Lontz kai tis Varsovías. Epipléon, i ethnikí odós E30 vrísketai se kontiní apóstasi. Vrísketai se pediní periochí. Paradeígmata ton pio kerdofóron ependýseon sto Łowicz parousiázontai parakáto.

Laografía

I laografía tou Łowicz eínai gností se ólo ton kósmo. Polýchromes laïkés foresiés syníthos emfanízontai katá ti diárkeia tis pompís Corpus Christi, i opoía perilamvánetai ston katálogo tis UNESCO. Oi topikés apokopés syndéontai me tin Polonía perissótero apó aftés apó álles periochés.

Axízei na ependýsete se káthe eídous katastímata me souvenír. Ypárchoun schetiká líga apó aftá, an kai eínai polý dimofilí kai o kósmos tha íthele na ta agorásei. Stin Plateía tis Paliás Agorás ypárchei katástima me souvenír kai «Folkstar» me koúpes, maxilária, tsántes k.lp.

Oikonomía

I póli diathétei epísis mia vási efodiastikís kai apothíkefsis gia tin United Oilfield Services, i opoía paréchei ypiresíes pou schetízontai me tin exerévnisi kai tin prósvasi se koitásmata fysikoú aeríou kai argoú petrelaíou.

Foto: https://pitchbook.com/profiles/company/54292-78

Gastronomía

O Łowicz échei mia kalá aneptygméni viomichanía trofímon. Pollés anagnorísimes márkes proérchontai apó aftín tin periochí. Ypárchoun dýo etaireíes “Łowicz“. Parágei kaneís marmeládes, sáltses, sirópia k.lp.

To állo ascholeítai me ta galaktokomiká. Oi póroi apó tous topikoús agrótes chrisimopoioúntai gia tin paragogí trofímon.

Ypárchoun pollá estiatória me topikó fagitó sto Łowicz, symperilamvanoménou. Polonia, Szkiełka, Sti sofíta kai epistrofés. I epéndysi sto dikó sas estiatório eínai éna kaló víma kathós ypárchei polý megáli zítisi gia aftó.

Magaziá roúchon

Den ypárchoun pollés epilogés se aftí tin póli óson aforá ta roúcha. Boreíte na psonísete stin agorá, sta soúper márket kai se mia mikrí nkalerí. Ostóso, eán ypárchei anánki na kánoun perissótera psónia, oi kátoikoi pigaínoun se megáles nkalerí állon póleon, p.ch. pros Lontz í Koútno. Perissótera katastímata sígoura tha prosélkyan plíthi.

Psychagogía

Foto: ELC24

Ypárchoun líga méri gia na perásete chróno mazí sto Łowicz. Boreíte na páte gia pítsa, kempáp, sto párko. Chóroi ópos éna párko trampolíno í éna théatro leípoun.

Ostóso, ypárchoun:

 • Mouseío sto Łowicz
 • Pinakothíki Sýnchronis Zografikís
 • Nkalerí «Browarna»
 • Politistikó Kéntro Łowicz
 • Kinimatográfos «Fénix»
 • Sýllogos Living Art Studio

Kataskeví

I kataskevastikí viomichanía anaptýssetai se megáli klímaka sto Łowicz kai ta proástia tou. Eínai éna apó ta pio kerdofóra prágmata sta opoía boreíte na ependýsete mazí mas. Lógo tis megális eisroís prosfýgon apó tin Oukranía stin Polonía, i zítisi gia néa spítia kai diamerísmata kai o arithmós ton kataskevastón afxánetai.

Schetiká me emás

Tin istoselída etoímasan oi: Magdalena, Marcelina, Aleksandra, Zuzanna kai Wojciech. Eímaste mia omáda mathitón gymnasíou apó tin polonikí póli Łowicz. Aftó to árthro gráftike katá ti diárkeia enós ekpaideftikoú prográmmatos tis EE stin Elláda.