wersja angielska

Ti eínai oi ependýseis?

Ependýseis - eínai mia oikonomikí désmefsi gia éna dedoméno érgo me skopó tin apóktisi ofelón, pou synístatai kyríos stin katanomí oikonomikón póron gia tin epítefxi synkekriménou kérdous sto méllon.

Tourismós stin Elláda
I Elláda eínai mia polý touristikí chóra. Káthe méra eínai polý dimofilés stous tourístes. Eidiká to kalokaíri, ótan o kairós eínai ypérochos edó gia na chalarósete me polloús trópous. Oi tourístes pou ftánoun se éna xenodocheío tis epilogís tous, dokimázoun topikí kouzína gia na gnorísoun tis géfseis mias dedoménis periochís.


Klíma

I ypérochi fýsi, to ípio klíma, oi ómorfes paralíes kai oi kataprásines vounoplagiés sas entharrýnoun na episkefteíte tin Piería. Katá míkos tis polý ektetaménis aktogrammís ypárchoun mikrés epicheiríseis - katastímata me souvenír kai paraliaká bar. O kairós to kalokaíri ftánei méchri kai tous 40 vathmoús Kelsíou, allá tis perissóteres forés kymaínetai apó 30-35. I thermokrasía tou Aigaíou goitévei epísis tous tourístes. Eínai katharó, zestó kai eínai perípou 17-25 vathmoús. Aftoí oi parágontes échoun megálo antíktypo stin anáptyxi tou tourismoú se aftí ti chóra, káti pou ektimátai apó ependytés kai epicheirimatíes.

Se ti axízei na ependýsete?

Parállila me ti synechí eisroí touristón, afxánetai i zítisi gia anáptyxi tis gastronomías kai tis xenodocheiakís viomichanías. I epéndysi se xenodocheía, xenónes kai théretra eínai mia exairetikí idéa gia éna statheró eisódima. Aftó ischýei idiaítera to kalokaíri, ótan aftá ta eisodímata eínai arketés forés ypsilótera apó ó,ti ektós epochís. Eínai parómoio apó plevrás gastronomías, katá tin período ton diakopón oi tourístes dokimázoun maziká néa, diaforetiká piáta mias dedoménis chóras í periochís. Ektós epochís, mazí me mia mikróteri eisroí touristón, ta estiatória échoun polý ligótero kósmo apó ó,ti to kalokaíri.

Mikrés kai megáles epicheiríseis

FOTOVOLTAIKOS PANEL

Mía apó tis megalýteres epicheiríseis stis opoíes boreíte na ependýsete eínai oi iliakoí sylléktes. Polloí ependytés epilégoun aftín tin epilogí. Oi aktínes tou íliou, pou se aftí tin periochí eínai exairetiká éntones, eínai énas kalós trópos gia na tis axiopoiísete me evergetikó kai oikonomikó trópo. To ellinikó klíma paízei polý simantikó rólo se aftí tin epéndysi, oi ilióloustes méres prokaloún simantikí eisroí enérgeias.

AKINITA

Ta akínita stin Elláda eínai epísis énas kalós trópos epicheirimatikís drastiriótitas kai epéndysis. I agorá mikrón katoikión eínai pithanó na apoférei pollá ésoda sto méllon. Se sýnkrisi me to kóstos stégasis, eínai polý pio kerdofóra apó ó,ti stin Polonía.

KATASTIMATA SOUVENIR

Polloí ntópioi échoun tis dikés tous epicheiríseis. Agorázontas ta érga tous boroúme na tous stiríxoume oikonomiká, káti pou tous voitháei stin peraitéro ergasía tous.

OINOPOIEIO

Ostóso, oi ánthropoi échoun epísis mikróteres drastiriótites gia na dialéxoun, ópos gia parádeigma ta oinopoieía pou proselkýoun polloús ntópious gefsignóstes krasioú. I istoría tou krasioú stin Elláda xekínise apó tin proïstoría, boroúme na poúme óti oi Éllines échoun to krasí «sto aíma tous», gi' aftó i istoría tou krasioú kai tis ampelourgías eínai ísos i megalýteri ston kósmo.