Ludzie, historia i dziedzictwo

Podczas naszego pobytu we Włoszech przebywaliśmy głównie w regionie Friuli-Wenecja Julijska, a szczególnie dużo czasu spędziliśmy w mieście Udine i jego okolicach. Będąc tam, udało nam się zapoznać zarówno z ludźmi, jak i kulturą tego regionu.

Podczas naszej wizyty w Muzeum Etnograficznym Friuli mieliśmy okazję posłuchać o tradycyjnej budowie domów Friulijczyków, gdzie najważniejszym miejscem był,,fogolâr”, czyli ognisko umieszczone w każdej kuchni. Ognisko to było sercem domostwa, przy którym ludzie się ogrzewali i przygotowywali jedzenie. Na podstawie liczby fogolârów można było oszacować ilość ludzi zamieszkujących region.

Organizacjami religijnymi dominującymi w regionie Friuli-Wenecja Julijska były tzw. “braterstwa”. Miały one na celu szerzenie pomocy innym, karmiąc ich itd. Wszystkie bractwa zostały zamknięte przez Napoleona Bonapartego po jego przybyciu do Włoch.Mówiąc o religii, możemy również wspomnieć o wierzeniach mieszkańców regionu w moc wody. Według nich krzaki winorośli pokropione wodą święconą miały być chronione przed burzą, co podobno nawet działało.

Region Friuli ma w swojej historii wielu wielkich ludzi, lecz jednym z tych, którzy zasłużyli na szczególne uznanie, jest Arturo Malignani. Był on wynalazcą, który ulepszył żarówkę Thomasa Edisona. Przez pewien czas Udine było, po Londynie, najlepiej oświetlonym miastem. Edison wykupił jego patent i rozpowszechnił go.

Co ciekawe, ojciec Malignaniego był fotografem podczas wydarzeń w 1910 roku na placu 1 Maja, gdzie odbył się pokaz mody, w którym brali udział po jednej parze męsko-żeńskiej z każdego miasta regionu. Zorganizowano ten pokaz, aby wybrać najładniejsze stroje ludowe w regionie. Ubrania te były najczęściej robione z wełny, lnu, jedwabiu i konopi.

Mówiąc o kulturze nie można nie wspomnieć o muzyce folk. Na ten rodzaj sztuki w tym regionie wywierały wpływy trendy słoweńskie i austriackie. Artyści grali na najróżniejszych instrumentach, lecz pierwsze skrzypce grały tutaj akordeon, gitara i kontrabas. Koronnym przykładem muzyki lokalnej są utwory zespołu trio pakai,”Al cjante il gjâl”( Kogut śpiewa),” Oh ce biel cjistiel a Udin”( ach, co za piękny zamek w Udine).

W Spilimbergo możemy zobaczyć prześliczne mozaiki, czyli obrazy tworzone z różnokolorowych kamieni i kawałków szkła. Dzieła, które tam powstają są doceniane na całym świecie.