Wenecja Julijska słynie nie tylko ze swoich zapierających dech w piersiach krajobrazów, ale również z bogatej tradycji kulinarnej. Obok pysznych potraw, region oferuje również szeroki wybór lokalnych alkoholi, które z pewnością zachwycą każdego smakosza. 

Aby zgłębić ten temat, przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców regionu, pytając ich o ich ulubione lokalne trunki. Wyniki ankiety ujawniły bogactwo i różnorodność smaków, które charakteryzują alkohole Wenecji Julijskiej.

Spritz

Spritz to popularny alkoholowy napój pochodzący z Wenecji Julijskiej. Jest to orzeźwiający koktajl, który zyskał popularność nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Spritz to lekki, musujący drink, który tradycyjnie składa się z prosecco, wody gazowanej i gorzkiego likieru, najczęściej Aperolu. Serwowany jest zazwyczaj w dużym kieliszku do wina z lodem i kawałkiem pomarańczy. Spritz ma orzeźwiający, lekko gorzki smak, który doskonale komponuje się z aperitivo – włoską tradycją podawania przekąsek przed głównym posiłkiem. Historia Spritz’a sięga XIX wieku, kiedy to Wenecja Julijska była częścią Austro-Węgier. Nazwa Spritz pochodzi od niemieckiego słowa spritzen, które oznacza psikać lub rozpylać. Austriaccy żołnierze i urzędnicy, przebywający w regionie, mieli w zwyczaju dodawać wodę sodową do lokalnych win, aby je rozcieńczyć i uczynić lżejszymi do picia. Z czasem, tradycja ta ewoluowała, dodano prosecco oraz gorzkie likiery, co doprowadziło do powstania współczesnego Spritza. Najbardziej rozpoznawalną marką związaną ze Spritzem jest Aperol.

Co polecają Włosi?

Chcąc poznać lepiej, co Włosi sami polecają z bogatego repertuaru alkoholi w regionie Friuli, przeprowadziliśmy ankietę wśród lokalnych mieszkańców, dzięki czemu mogliśmy wyróżnić po jednym winie czerwonym i białym.

Najpopularniejsze czerwone wina Wenecji Julijskiej

Według ankiety przeprowadzonej wśród lokalnej ludności, najpopularniejszym czerwonym winem regionalnym, które warto polecić turystom jest Schioppettino. Stanowi ono 2/3 wszystkich głosów. Na drugim miejscu znalazło się Refosco dal Peduncolo Rosso z 1/3 głosów. Pignolo i Terrano otrzymały po 1 głosie.

Najlepsze wino białe

Według ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Wenecji Julijskiej, zdecydowanie najpopularniejszą odmianą winorośli w regionie jest Ramandolo, na którą głosowało 66,7% respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się odmiany Ribolla Gialla i Verduzzo, które zdobyły po 33,3% głosów. Mniej popularne okazały się Picolit (16,7%) i Friulano (33,3%), a Vitovska nie zdobyła żadnego głosu.

Przykładowe winiarnie w regionie

Ankieta wśród mieszkańców Friuli nie wyłoniła zdecydowanego faworyta wśród winiarni – każdy wskazał inne miejsce. To świetna wiadomość, bo oznacza mnogość stylów winiarskich i wyjątkowe wina!

Najlepszy czas na spożywanie alkoholu

Włosi zdecydowanie najczęściej spożywają alkohol w godzinach wieczornych. Większość z nich udaje się do baru oraz osterii by spędzic tam czas w gronie znajomych i przyjaciół.