Typowe trzy składniki

Witajcie w Wenecji Julijskiej! To miejsce, w którym jedzenie ma swoją historię i smakuje jak podróż w czasie. Zapraszamy do odkrywania smaków i tajemnic tego wyjątkowego regionu!

Typowe trzy składniki kuchni Wenecji Julijskiej to:

  1. Bardzo dobra jakość świeżych owoców morza, takich jak krewetki, ryby oraz kalmary.
  2. Warzywa uprawiane w regionie, takie jak cukinia, pomidory i bakłażany.
  3. Nie można zapomnieć o ryżu i fasoli.

Wpływy kuchni włoskiej, słowiańskiej i austriackiej nadają unikalny i wyjątkowy smak potrawom regionu.

Prosciutto di San Daniele

Szynka Świętego Daniela to wyjątkowy włoski produkt regionalny, którego geneza sięga wieków temu, gdy miejscowi mieszkańcy odkryli korzystne warunki klimatyczne dla produkcji szynki w okolicach San Daniele del Friuli. Jest to produkt chroniony oznaczeniem pochodzenia geograficznego Unii Europejskiej, co świadczy o jego wyjątkowej jakości i tradycji. Szynka ta wyróżnia się intensywnym różowo-czerwonym kolorem oraz charakterystycznym delikatnym smakiem, który doskonale komponuje się z wytrawnym białym winem. Wytwarzana jest wyłącznie z udźca wieprzowego, solona morską solą i przesuszana świeżym powietrzem przez co najmniej 13 miesięcy.
Szynka Świętego Daniela jest często używana w tradycyjnych włoskich potrawach, (Bruschetta, Risotto z grzybami, Pizza z rukolą, Sałatka caprese), dodając im wyjątkowego smaku i aromatu.

Frico

Frico podawane jest jako przekąska lub dodatek do innych dań. Dostępny jest niemal w każdym sklepie w tym regionie.
Tradycyjne włoskie danie przygotowywane z ziemniaków i tartego sera, najczęściej parmezanu lub Montasio, które następnie smaży się na patelni, tworząc chrupiącą i złocistą warstwę. W niektórych przepisach do frico dodaje się także cebulę, która poprawia smak sera.

Vogrig La Gubana

Gubana to tradycyjna świąteczna babka z regionu Friuli we Włoszech, bogata w bakalie i aromat rumu lub grappy. Jej przygotowanie obejmuje wyrabianie puszystego ciasta drożdżowego, które następnie jest wypełniane mieszanką orzechów włoskich, migdałów, suszonych śliwek, fig, skórki cytrynowej i rumu. Po zwinięciu ciasta w kształt muszli ślimaka, babka jest pieczona do złocistego koloru. Gubana przypomina polskiego makowca zarówno w formie, jak i w bogactwie smaków. Chociaż jest tradycyjnym daniem, można ją znaleźć w większości sklepów. Stanowi nieodłączny element włoskiego stołu świątecznego.

 

Pinza i Strudel

Pinza to tradycyjne włoskie ciasto drożdżowe, które często jest przygotowywane na święta i inne uroczyste okazje. Upieczone ciasto można posypać cukrem pudrem lub polać je polewą czekoladową. Pinza smakuje doskonale zarówno na ciepło, jak i na zimno. Możesz podawać ją jako deser lub słodkie śniadanie.

Popularne jest także włoskie ciasto strudel wypełnione jest różnymi rodzajami nadzienia, takimi jak jabłka, gruszki, wiśnie, rodzynki, migdały lub mak. Jest delikatne i kruche, zazwyczaj jest podawane na ciepło, często z dodatkiem lodów waniliowych lub bitą śmietaną. Można spotkać różne warianty włoskiego ciasta strudel, zależnie od regionu Włoch, zawsze natomiast można go podać jako deser lub przekąskę i będzie smakował doskonale.

 

Wino

Wina we Włoszech są niezwykle różnorodne i cenione na całym świecie. Włochy są jednym z największych producentów wina na świecie, oferując bogactwo smaków, od białych win po czerwone, a także dzielą się jeszcze na słodkie oraz wytrawne. 

W Wenecji Julijskiej produkuje się kilka wspaniałych win, szczególnie w regionie Friuli-Venezia Giulia. To obszar znany z wysokiej jakości win białych, takich jak Pinot Grigio, Sauvignon Blanc i Friulano. Ponadto, w okolicach znajdziesz także niektóre czerwone wina, takie jak Refosco dal Peduncolo Rosso czy Merlot. 

Spożywanie wina towarzysko podczas posiłków lub spotkań z rodziną i przyjaciółmi jest ważnym elementem tej kultury. Wino tworzy atmosferę wspólnoty i jest często kojarzone z uroczystościami.Uwielbienie wina jest mieszanką historii, kultury, piękna, która przyciąga i fascynuje ludzi na całym świecie. Jeśli jesteś w tej okolicy, warto odwiedzić lokalne winnice- najbardziej popularna i ceniona jest winnica Livio Felluga- można tam odkryć ich unikalne smaki ale można także kupić wina w każdym markecie.