KULT KAWY

Triest to miasto znane z kawy, a jego kultura kawowa jest niesamowicie bogata. Pierwsza kawiarnia w Trieście została otwarta już w XVIII wieku, a od tego czasu kultura kawowa obficie rozkwitała. Na dzień dzisiejszy Triest słynie z doskonałej jakości kawy oraz kawiarni, które są tzw. “sercem” życia społecznego miasta.

Kawa w Trieście jest uwielbiana głównie z kilku powodów:

  • Tradycja: Miasto ma długą historię związaną z kawą, co przyczyniło się do rozwoju silnej kultury kawowej.
  • Jakość: Triest słynie z wysokiej jakości kawy. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym oraz tradycjom związanym z paleniem i parzeniem ziaren- kawa z Triestu jest ceniona przez konsumentów z całego świata.
  • Atmosfera: Kawiarnie w Trieście to nie tylko picie kawy lecz również niepowtarzalna atmosfera, która zachęca do spokojnego, powolnego delektowania się smakiem i obserwowania życia ludzi.

 

W Trieście istnieje wiele tradycyjnych palarni kawy, które są dumą miasta. Proces palenia i parzenia ziaren jest tu traktowany jak sztuka, co przekłada się na wysoką jakość kawy. Równie duże znaczenie ma historyczny port handlowy- Triest był niegdyś bardzo ważnym portem handlowym, co umożliwiło import kawy z różnych części świata. Dawniej kawiarnie były miejscem spotkań intelektualistów, artystów i mieszkańców miasta. 

Do najpopularniejszych kawiarni w Trieście należą m.in: 

  • Caffè Tommaseo
  • Caffè San Marco
  • Caffè degli Specchi

Powstała również instytucja kulinarno- edukacyjna w Trieście, która odegrała znaczącą rolę w promocji kultury kawowej. Akademia Bazzary to miejsce, w którym odbywają się warsztaty z parzenia kawy, degustacje oraz swego rodzaju “wykłady” skupiające się na wielu punktach kawy- od parzenia ziaren po sam sposób podawania. Akademia jest punktem spotkań miłośników kawy z Triestu i nie tylko. 

Kawa w Trieście to nie tylko napój, lecz podróż przez historię, smak i niepowtarzalną atmosferę. Każda podana filiżanka kawy jest symbolem bogatej tradycji, bardzo dobrej jakości i niezapomnianej atmosfery. Odwiedzając Triest nie możesz przegapić okazji, by spróbować prawdziwej, włoskiej kawy i doświadczyć magii smaku w bardzo urokliwym zakątku świata. 

PORT OF TRIESTE

Port w Trieście jest jednym z największych portów morskich we Włoszech a zarazem jednym z największym portów w Europie. Leży on w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim.

Obsługuje głównie przewozy morskie towarów i pasażerów, ale także przewozy kontenerowe, ropy naftowej, gazu ziemnego oraz innych towarów. Oferuje rożnego rodzaju rejsy miedzy innymi rejsy wycieczkowe, które zapewniają widoki historycznych zabytków miasta z perspektywy morza. Organizowane są także jednodniowe wycieczki statkami turystycznymi, podczas których można podziwiać piękne nadmorskie widoki. Bardziej doświadczeni żeglarze mogą udać się także w rejs dalekomorskie lub rejs regatowy.

Port w Trieście jest połączony z Kanałem Grande odbywa się to poprzez system kanałów i dróg wodnych, które pozwalają na transport towarów i pasażerów miedzy miejscowościami. Łączność właśnie z Kanałem Grande zapewnia sprawne funkcjonowanie handlu i transportu.

CANAL GRANDE

Kanał Grande w Trieście jest jednym z głównych kanałów w mieście, mającym znaczenie zarówno historyczne, jak i funkcjonalne. Rozciąga się przez centrum miasta tworząc malowniczy szlak wodny, przy którym znajdują się piękne budynki, kawiarnie i restauracje.

Kanał ten odgrywał istotną rolę w handlu i komunikacji w przeszłości, a dziś jest ważnym elementem krajobrazu miejskiego oraz atrakcją turystyczną. Został zbudowany w XVIII wieku z inicjatywy Marii Teresy Habsburg i miał ułatwić transport handlowy, poprawić dostęp do portu oraz zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi. Kanał Grande jest symbolem Triestu ponieważ odzwierciedla bogatą historię i znaczenie miasta jako ważnego portu handlowego i kulturowego na przestrzeni wieków. Jest również ważnym elementem tego miasta, a jego obecność przypomina o jego związku z morzem i żeglugą. 

Ciekawostką jest to, że Kanał Grande w Trieście często jest porównywany do swojego bardziej znanego odpowiednika w Wenecji. Oba te miejsca mają podobne nazwy i pełnią podobne funkcje jako główne arterie wodne w swoich miastach. Jednak, mimo że Kanał Grande w Trieście jest mniej znany niż jego wenecjański odpowiednik, również posiada swoją unikalną atmosferę i historyczne znaczenie, które przyciąga turystów i mieszkańców z całego regionu.

S. Spiridione Ortodox Church

Kościół prawosławny św. Spiridiona w Trieście to charakterystyczny przykład architektury bizantyjskiej, która jest wyraźnie widoczna w jego formie i detalach. Znajduje się on w sercu miasta i stanowi istotną część krajobrazu miejskiego.

Historia kościoła sięga 1748 roku, gdy została założona wspólnota prawosławna. Dzięki staraniom greckiego mnicha Damaskinosa Omirosa udało się uzyskać zgodę cesarzowej Marii Teresy na swobodne wykonywanie religii prawosławnej. Pierwszy kościół został zbudowany w połowie XVIII wieku i służył zarówno miejscowym Serbom, jak i Grekom. Spory dotyczące jurysdykcji kościelnej doprowadziły do rozwiązania wspólnoty w 1781 roku, a Grecy opuścili kościół św. Spiridiona budując własną świątynię. W 1861 roku rozpoczęto budowę drugiego kościoła, który został ukończony w 1868 roku i znajduje się pod jurysdykcją Serbskiej Prawosławnej Eparchii Austrii i Szwajcarii.

W kościele prawosławnym zazwyczaj obowiązują pewne wytyczne dotyczące stroju. Oczywiście, należy ubrać się stosownie do miejsca sakralnego i okazji. Dla mężczyzn zaleca się noszenie długich spodni i koszuli, unikając krótkich spodenek i obcisłych koszulek. Dla kobiet odpowiedni jest skromny strój z długą spódnicą lub sukienką zasłaniającą ramiona i kolana.

Warto odwiedzić kościół prawosławny św. Spiridiona w Trieście ze względu na jego bogatą historię, unikalną architekturę i kulturalne znaczenie dla społeczności prawosławnej. Wnętrze kościoła często zachwyca pięknymi ikonami, freskami i rzeźbami tworząc atmosferę skupienia i piękna.

Piazza Unità d'Italia

IMG_7795-Copy

Główny plac w Trieście to Piazza Unità d’Italia jest jednym z największych placów nadbrzeżnych w Europie. Znajduje się na samym brzegu Morza Adriatyckiego i jest miejscem, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, spacerują i podziwiają piękną architekturę wokół. Warto go odwiedzić o każdej porze roku, ale szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym i letnim.

Na zachodnim końcu placu znajduje się imponujący ratusz, zbudowany w stylu neoklasycznym. Naprzeciwko ratusza znajduje się fontanna.
Na północnej i wschodniej stronie placu umieszczone są kawiarnie, restauracje i sklepy, które przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców. Z placu ujrzymy piękny widok na Morze Adriatyckie i port.
Na południowym końcu placu mieści się Arch of Triumph, który był pierwotnie wzniesiony dla uczczenia przyłączenia Triestu do Włoch w 1918 roku. 

Całe otoczenie placu Unità d’Italia jest pełne historii i kultury, co sprawia, że jest to niezwykłe miejsce do zwiedzania i relaksu.

Jedną z głównych atrakcji placu jest fontanna na Placu Unità d’Italia – ozdobiona marmurowymi posągami oraz hermami, a także małymi rzeźbami delfinów i innych stworzeń morskich. Centralnym elementem fontanny jest duża marmurowa figura Neptuna, trzymającego trójząb.
Jej aspekt przyciąga turystów z całego świata, którzy wykorzystują ją jako tło do fotografii.