https://vivaoliwa.pl/fenologia-czyli-roczny-cykl-zycia-oliwki

Produkcja oliwy w regionie Pieria jest bardzo ważna i przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu. Oliwki z tego regionu są charakteryzowane jako jedne z najlepszych w Grecji, a może nawet na świecie. W tym regionie uprawia się wiele odmian oliwek, w tym Koroneiki, Arbequina, Kalamata, czy Halkidiki. Uprawa oliwek odbywa się na plantacjach zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, gdzie panują korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Oliwki są zbierane ręcznie lub za pomocą maszyn, a następnie transportowane do zakładów przetwórczych.

Wytwarzana oliwa jest bardzo wysokiej jakości, co przyciąga klientów z całego świata. Wielu producentów oliwy w regionie Pieria stosuje nowoczesne metody produkcji, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.

https://www.doz.pl/czytelnia/a1243-Oliwa_z_oliwek_-_srodziemnomorski_eliksir_dlugowiecznosci_i_dobrego_zdrowia

PROCES PRODUKCJI OLIWY Z OLIWEK

 1. Zbieranie i sortowanie oliwek: Oliwki są zbierane w okresie dojrzałości, zwykle między listopadem a lutym. Mogą być zbierane ręcznie lub maszynowo. Po zbiorze owoce są sortowane ze względu na jakość i dojrzałość.
 2. Mycie: Po sortowaniu owoce są myte, aby pozbyć się brudu, liści i innych zanieczyszczeń.
 3. Mielenie: Oliwki są mielone w młynach, które miażdżą owoce, aby wydobyć ich olej. Można stosować różne metody mielenia, w tym tradycyjne młyny kamiennymi kamieniami lub nowocześniejsze młyny tłokowe.
 4. Tłoczenie: Mielona masa oliwek jest następnie umieszczana w workach lub koszach, a następnie prasowana, aby wycisnąć olej. Istnieją dwa sposoby tłoczenia: tłoczenie na zimno lub tłoczenie na gorąco. Tłoczenie na zimno to proces, w którym olej jest ekstrahowany z oliwek przy niskiej temperaturze, zwykle poniżej 27°C. Jest to preferowany sposób tłoczenia, ponieważ zapewnia najwyższą jakość oleju. Tłoczenie na gorąco, z drugiej strony, jest bardziej efektywne, ale olej z tego procesu jest mniej aromatyczny i zawiera mniejszą ilość składników odżywczych.
 5. Separacja oliwy: Po tłoczeniu oliwa jest oddzielana od resztek miąższu i wody za pomocą separacji. Najczęściej stosowaną metodą separacji jest wyciskanie oleju w specjalnych separatorach, które oddzielają oliwę od wody.
 6. Przechowywanie: Oliwa z oliwek jest przechowywana w warunkach, które zapewniają jej jakość i trwałość. Oliwa powinna być przechowywana w chłodnym, ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego.

 

https://vivaoliwa.pl/fenologia-czyli-roczny-cykl-zycia-oliwki

CIEKAWOSTKI O OLIWIE

 1. Według raportu z 2020 roku, Grecy spożywają średnio około 12 litrów oliwy z oliwek rocznie na osobę.
 2. Grecja jest jednym z największych producentów oliwy z oliwek na świecie, a produkcja ta wciąż rośnie. W 2023 roku produkcja oliwy z oliwek w Grecji wyniosła około 300 tysięcy ton.
 3. Oliwa z oliwek jest uważana za jeden z kluczowych składników diety śródziemnomorskiej, która jest znana ze swoich korzystnych właściwości zdrowotnych.
 4. W Grecji istnieją specjalne sklepy, zwane oleotypia, które sprzedają różne rodzaje oliw z oliwek o różnych smakach i aromatach.
 5. W kuchni greckiej oliwa z oliwek jest używana w wielu potrawach, takich jak sałatki, mięso, ryby i warzywa. Jest również często wykorzystywana do marynowania, smażenia i pieczenia.
 6. W Grecji oliwa z oliwek jest wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i medycynie naturalnej.

Produkcja oliwy w regionie Pieria jest bardzo ważna i przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu. Oliwki z tego regionu są charakteryzowane jako jedne z najlepszych w Grecji, a może nawet na świecie. W tym regionie uprawia się wiele odmian oliwek, w tym Koroneiki, Arbequina, Kalamata, czy Halkidiki. Uprawa oliwek odbywa się na plantacjach zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, gdzie panują korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Oliwki są zbierane ręcznie lub za pomocą maszyn, a następnie transportowane do zakładów przetwórczych.

Wytwarzana oliwa jest bardzo wysokiej jakości, co przyciąga klientów z całego świata. Wielu producentów oliwy w regionie Pieria stosuje nowoczesne metody produkcji, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników.

https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyna-rodzinna/oliwa-z-oliwek-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-oliwe-z-oliwek,22352.html

DLACZEGO POWINIENEŚ PIĆ OLIWĘ

 1. Oliwa z oliwek zawiera zdrowe tłuszcze jednonienasycone i nienasycone, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i chronić przed chorobami serca.
 2. Oliwa z oliwek jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić przed chorobami zapalnymi i nowotworami.
 3. Oliwa z oliwek jest źródłem witaminy E, która jest ważna dla zdrowia skóry, włosów i paznokci.
 4. Oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne dla zdrowia mózgu i zapobiegają chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.
 5. Oliwa z oliwek może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.
 6. Oliwa z oliwek może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, ponieważ tłuszcze zawarte w oliwie pomagają w uczuciu sytości i zmniejszeniu apetytu.
 7. Oliwa z oliwek ma delikatny, charakterystyczny smak i aromat, który pozwala na różnorodne i smaczne zastosowanie w kuchni.