Opis historii Gorycji

Gorycja jest miastem we włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, w prowincji Gorycja, przy granicy ze Słowenią, gdzie znajduje sie miasto siostrzane Gorycji- Nova Gorica. Jak to się stało, że są one siostrzane?

Po II wojnie światowej, na mocy traktatu paryskiego, zawartego w 1947 roku pomiędzy koalicją antyhitlerowską a sojusznikami III Rzeszy, w 1948 r. miasto podzielono na dwie części- większość Gorycji znalazła się na terenie Włoch, a jedynie małe jego wschodnie tereny przypadły Jugosławii. W tym samym roku po (obecnie) słoweńskiej stronie granicy utworzono miasto- Nova Gorica.

Dziś te miejscowości są miastami siostrzanymi. Po wstąpieniu do Uni Europejskiej granica dzieląca te dwa miasta nie była już tak odczuwalna. Formalnie wciąż istnieje, ale dziś jest bardziej umowna. Nie można nawet odczuć, gdy przekracza się granicę tych państw. Współczesna Gorycja i Nova Gorica żyją jak jedno miasto, a fakt, że dzieli je granica, nie ma dla mieszkańców żadnego znaczenia.

Atrakcje turystyczne warte zobaczenia
  • Liczne parki i ogrody, o których obecność dbała kiedyś Maria Teresa za czasów swego panowania.
  • Borgo Castello to punkt, z którego widać całą panoramę miasta.
  • Najpiękniejsze budynki neoklasyczne na Palazzo Attems na Piazza De Amicis, znajduje się tam galeria obrazow i archiwum miasta.
  • Museo di Storia e Arte mieści się w Borgo Castello, są tam zbiory lokalnej sztuki ludowej i rzemiosła.
  • Porta Leopoldina to zabytkowa brama.
  • Castello di Gorizia jest zamkiem otoczonym rozległym parkiem średniowiecznym.
  • Warta zobaczenia jest również starówka z pałacami, zabytkowymi kościołami i fontanną Neptuna
Lokalne przysmaki

Znajduje się tam wiele lokali ze smacznymi lodami i sorbetami, których warto skosztować nie tylko w gorące dni. Otoczone licznymi winnicami miasto sugeruje, by spróbować znakomitego wina wyrabianego w tym regionie, szczególnie polecane miejsce to Enoteca BC3 w Castello di Gorizia. Wyjątkowo piękną atrakcją dla smakoszy win może być spacer przy zachodzie słońca między winnicami