wersja polska

Giatí axízei na episkefteíte tin Piería?

Ypárchoun polloí lógoi gia na episkeftheíte tin Piería. Éna apó aftá eínai sígoura to kataprásino, exotikó klíma pou kosmeí aftí tin periochí, allá kai oi polý ypsilés thermokrasíes to kalokaíri. Éna állo entharryntikó eínai i ellinikí mythología kai o stená syndedeménos Ólympos. Axízei sígoura na episkefteíte tin Piería gia na gnorísete ton ellinikó politismó kai tous anthrópous pou zoun edó.
Oi Éllines eínai apó ti fýsi tous polý oraíoi ánthropoi pou ypodéchontai tous xénous me anoichtés ankáles.
Perissótera gia tin Piería tha máthete argótera sto árthro mas.

Piería - ti eínai pragmatiká?

To ónoma Piería proérchetai apó tin archaía fylí Pierón, i opoía polý prin apó tin archaïkí período stin Elláda katalámvane mia stení lorída pedinoú í chamiloú lófou anámesa stis ekvolés ton potamón Pineioú kai Aliákmona, stous própodes tou megálou dasódous lófou tou Olýmpou. Protévousa aftís tis perifereiakís enótitas eínai i póli tis Katerínis, i opoía leitourgeí kai os mía apó tis treis koinótites. Vrísketai ston Pierikó Kámpo, anámesa ston Ólympo kai ton Thermaïkó Kólpo, se ypsómetro 14 métron kai échei plithysmó 85.851 katoíkous. Oi álloi dímoi eínai Díou-Olýmpou sta nótia kai Pýdnas-Kolindroú sta vóreia.

Ti axízei na deíte stin Piería?

To Kástro tou Platamóna chtístike to 1204 kai aníke sto Téftono Tágma. Vrísketai anatoliká tou Olýmpou. Ton 13o aióna aníke sto Vasíleio tis Thessaloníkis. Sta téli tou 14ou aióna, to kástro katalífthike apó tous Enetoús gia ta epómena 400 chrónia. Símera, i Akrópoli leitourgeí os énas apó tous chórous gia to festivál Olýmpou, ópou diexágetai to etísio festivál mousikís kai theátrou.

O oreinós ónkos tou Olýmpou eínai o psilóteros oreinós ónkos tis Elládas – apoteleítai apó 52 koryfés. I psilóteri koryfí tou, o Mýtikas, vrísketai sta 2.918 métra páno apó tin epifáneia tis thálassas. apó to 1938 vrísketai entós ton oríon tou ethnikoú párkou, kai to 1981 échei symperiliftheí sta apothémata viósfairas tis UNESCO. Oi archaíoi Éllines theoroúsan ton Ólympo os to spíti ton theón.
Stin psilóteri koryfí tis Elládas vriskótan to paláti, ópou synantíthikan oi dódeka theoí. O ischyróteros apó aftoús – o Días – diálexe gia édra tin koryfí Stefáni, ap’ ópou pétaxe vrontés kai keravnoús.

To Olympus Festival eínai éna coozne event pou pragmatopoieítai
stin Piería ton Ioúlio kai ton Ávgousto.
Eínai énas mi kerdoskopikós organismós afieroménos stin proóthisi
tou ellinikoú politismoú méso tis mousikís kai tou theátrou.
To próto festivál égine to 1972 kai synechízetai méchri símera.
I polyetís drastiriótita ékane polloús gnostoús Éllines kai xénous kallitéchnes
na emfanistoún sti skiní, ópos i parástasi tou balétou
Lake Labedo apó rosikí omáda choreftón kai mathitón topikón
scholón balétou.

To Archaiologikó Párko Díou eínai o megalýteros archaiologikós chóros ston Ólympo. To párko échei éktasi perípou 150 strémmata, ek ton opoíon ta 50 ektária aníkoun ston astikó chóro kai ta 50 ektária sto ieró. Sta próin astiká ktíria anakalýfthikan mia agorá, ekklisíes, avlákia kai katastímata.

I Pýdna eínai mia archaía ellinikí póli kai simantikó méros stin istoría tis Pierías. Apéktise simasía katá ton Peloponnisiakó pólemo. Oi Athinaíoi me archigó ton vasiliá Archélao A’ poliórkisan tin póli apó xirá kai thálassa. Metá apó pollá chrónia máchis, o athinaïkós stratós katélave tin póli. Aftí ti stigmí, ekeí vrískontai se exélixi anaskafés, ópou échoun anakalyftheí perissóteroi apó 3.300 táfoi kai ypoleímmata themelíosis. Polýtima tafiká dóra kai álles anaskafés boreíte na deíte sto archaiologikó mouseío tis Thessaloníkis.

Politismós

Paradosiakós chorós kai mousikí.
Oi Éllines eínai éna éthnos charoúmeno, pou tragoudáei kai chorévei. O chorós syntrofévei tous Éllines tóso se diáfores pankósmies kai paradosiakés giortés, óso kai stin kathimeriní zoí.

Merikés forés to móno pou chreiázeste eínai éna kommáti eléftherou chórou, i katállili atmósfaira kai mousikí gia na deíte póso oraía boroún na diaskedásoun oi kátoikoi tis patrídas ton mythikón theón.

Stin Elláda oi onomastikés giortés eínai pio simantikés apó ta genéthlia. Ta perissótera elliniká onómata proérchontai apó thriskeftikoús agíous. I parádosi échei diatiritheí méchri símera se óli tin Elláda (symperilamvanoménis tis Pierías): óloi ósoi féroun to ónoma kápoiou agíou tis ekklisías giortázoun tin onomastikí tous giortí aftín tin iméra.

I syntriptikí pleiopsifía ton Ellínon aníkei stin Ellinikí Orthódoxi Ekklisía. I Elláda eínai i móni chóra ston kósmo ópou i Orthódoxi Ekklisía anagnorízetai ritá os kratikí thriskeía.
I Orthodoxía askeítai kai stin Piería kai o episképtis tis periochís
boreí na dei pollés entyposiakés ekklisíes.

Mythología

I ellinikí mythología eínai exairetiká poikilómorfi, allá kai polý dimofileís istoríes gia ti zoí ton Ellínon theón, allá kai gia ti dimiourgía tou anthrópou. Periéchei mia istoría gia polémous, kyverníseis, allá kai idiotikí zoí pou diadramatízetai ston Ólympo kai ston kósmo.

Oi istoríes, ektós apó endiaférouses istoríes, periéchoun didaskalíes, kai deíchnoun anthrópines dynámeis kai adynamíes. Polloí apó aftoús tous mýthous échoun epísis mia ithikí pou boreí na voithísei stin pragmatikí zoí símera. Polloí érchontai stin Piería móno kai móno gia na doun to «spíti» ton Ellínon theón.

Syngrafeís:

-Mikołaj Modzelewski

-Wojciech Sierota

-Mateusz Sierota

-Natalia Boczek

-Zuzanna Bolimowska