Krótko o mieście

Akwileja to miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Jest bardzo ważnym centrum turystycznym, które dawniej było głównym ośrodkiem handlu bursztynem na terenie imperium rzymskiego.

Akwileja i Wenecja. Co mają wspólnego? Historia łącząca te dwa miasta

Założenie Akwileji datuje się na 181/180 rok p.n.e. przez Rzymian. Początkowo funkcjonowała jako twierdza w czasie wojen z plemionami illiryjskimi. Miasto zaczęło się rozwijać dzięki handlowi złotem, który wydobywano niedaleko obecnego Klagenfurtu. Szybko stała się ważnym ośrodkiem gospodarczym – w mieście kończył się słynny szlak bursztynowy prowadzący znad Bałtyku do Italii. W 452 roku Akwileja została napadnięta i zdobyta przez wojska Hunów. Część ludności Akwilei, która przeżyła, schroniła się na lagunie, gdzie zabezpieczona wodą założyła nową osadę, znaną nam dzisiaj jako Wenecja. Za legendarny początek miasta przyjmuje się właśnie rok 452. Część mieszkańców powróciła do Akwilei i starała się podnieść miasto z gruzów. Ostateczny cios zadali jednak w VI wieku Longobardowie. Znów mieszkańcy uciekli na lagunę zakładając Grado, a Akwileja nigdy nie odzyskała dawnego znaczenia, chociaż przetrwała do obecnych czasów.

Miejsca warte uwagi

– Bazylika Matki Bożej Wniebowziętej (Basilica di Santa Maria Assunta) 

Wzniesiona w IV stuleciu, dwukrotnie zniszczona najpierw przez barbarzyńców, później przez trzęsienie ziemi. Świątynię odbudowano w XI wieku w stylu gotyckim, a w czasie rządów Wenecjan ozdobiono ją renesansowymi detalami. Najcenniejszym elementem bazyliki jest wczesnośredniowieczna mozaika. Pochodzi ona z IV wieku a jej powierzchnia wynosi 760 m2. Wykonana jest z tysięcy płytek, mających wielkość paznokcia. Przedstawiono na nich ludzi, zwierzęta i rośliny ujęte w geometryczne wzory. W 1998 roku bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

– River Port

Dawniej, gdy port działał w czasach rzymskich, szerokość rzeki wynosiła prawie 50 metrów. Był wtedy bardzo ważnym miejscem komunikacyjnym gdzie zaczynał się bursztynowy szlak kończący się w Gdańsku. Przepływające tu rzeki Natisone i Torre tworzyły z Akwileji fort obronny imperium rzymskiego chroniący przed barbarzyńcami. Obecnie port ma szerokość tylko 5 metrów, jednak wciąż dobrze zachowane jego pozostałości są bardzo ważnym zabytkiem miasta wartym zobaczenia.orzyła

– Narodowe Muzeum Archeologiczne

Godziny otwarcia: 8: 30-19: 30, zamknięte w poniedziałki. Cena: 4 euro. W Akwilei jest jednym z najważniejszych muzeów, w których znajdują się znaleziska rzymskie. Na wystawach są umieszczone przedmioty ceramiczne, biżuteria, kamienie, monety i przedmioty gospodarstwa domowego, które zostały podarowane  lub wykopane pomiędzy XIX i XX wiekiem. Ważny jest również zbiór prac z kamienia, począwszy od portretów do monumentalnych  rzeźb.