GAMMA- ODWIEDŹ PIERIE


Dlaczego warto odwiedzić Pierie?

Powodów do odwiedzenia Pieri jest wiele. Jednym z nich jest zdecydowanie zielony, egzotyczny klimat, który zdobi ten region, ale też i w okresie letnim bardzo wysokie temperatury. Kolejną zachęcającą rzeczą jest mitologia grecka oraz ściśle związany z nią Olimp. Zdecydowanie warto odwiedzić Pierie dla poznania kultury greckiej oraz ludzi którzy tutaj mieszkają. Grecy są z natury bardzo miłymi ludźmi, którzy z otwartymi rękami witają obcokrajowców. Więcej o Pieri poznasz w dalszej części naszego artykułu.

Pieria – Co to tak naprawdę jest ?

Nazwa Pieria pochodzi od starożytnego plemienia Pieres, które na długo przed okresem archaicznym w Grecji zajmowało wąski pas równiny lub niskiego wzgórza, między ujściami rzek Penejusza i Haliacmon, u podnóża wielkiego zalesionego wzgórza Olimpu. Stolicą tej jednostki regionalnej jest miasto Katerini które pełni tez funkcje jednej z trzech gmin. Leży na równinie pieriańskiej, między Olimpem a Zatoką Termajską, na wysokości 14 metrów i liczy 85 851 mieszkańców. Pozostałymi gminami są: Dion-Olympos na południu oraz Pydna-Kolindros na północy.

Co warto zobaczyć w Pieri

Zamek Platamon zbudowano w 1204 i należał do zakonu krzyżackiego. Znajduje się na wchód od Olimpu. W XIII wieku przynależał do królestwa Saloników. Pod koniec XIV wieku zamek został przejęty przez Wenecjan na następne 400 lat. Dziś akropol służy jako jedno z miejsc festiwalu Olympus gdzie obywa się coroczny festiwal muzyki i teatru.

Masyw Olimpu to najwyższy masyw górski w Grecji – składa się z 52 wierzchołków. Jego najwyższy szczyt Mitikas znajduje się na wysokości 2918 m n.p.m. Od 1938r. leży w granicach parku narodowego, a w 1981r. został włączony do rezerwatów biosfery UNESCO. Starożytni Grecy uważali Olimp za siedzibę bogów. To na najwyższym szczycie Grecji położony był pałac, gdzie spotykało się dwunastu bogów. Najpotężniejszy z nich- Zeus na swoją siedzibę obrał szczyt Stefani, skąd rzucał grzmotami i błyskawicami.
 
 
 
 
 
 

Olympus festiwal to coroczne wydarzenie odbywające się w Pierii w lipcu i sierpniu. Jest to organizacja non-profit zajmująca się promocją kultury greckiej poprzez muzykę i teatr. Pierwszy festiwal odbył się w 1972 roku i trwa do dzisiaj. Wieloletnia działalność sprawiła, że na scenie wystąpiło wielu znanych greckich i zagranicznych artystów np. występ baletu Jezioro łabędzie w wykonaniu rosyjskiej grupy tancerzy oraz uczniów lokalnych szkół baletowych.

Park Archeologiczny Dion jest największym stanowiskiem archeologicznym na Górze Olimp. Park ma powierzchnie około 150 hektarów z czego 50 hektarów należy do obszaru miejskiego, a 50 ha do sanktuarium. W dawnej miejskiej zabudowie odkryto rynek, kościoły, łaźnie i sklepy.

Pydna to starożytne greckie miasto i ważne miejsce w historii Pierii. Zyskała na znaczeniu podczas wojny peloponeskiej. Ateńczycy na czele z Królem Archelausem I oblegali miasto od strony lądu i morza. Po wielu latach walki armia Ateńska zajęła miasto. Obecnie trwają tam wykopaliska gdzie odkryto ponad 3300 grobów oraz pozostałości po fundamentach. Cenne dary pogrzebowe oraz inne wykopaliska można oglądać w muzeum archeologicznym w Thessalonikach

Kultura

Tradycyjny taniec i muzyka Grecy to naród wesoly, rozśpiewany i roztanczony. Taniec towarzyszy Grekom zarówno podczas różnych świat i tradycyjnych uroczystosci, jak i codziennego zycia. 

Czasem wystarczy jedynie skrawek wolnego miejsca, odpowiednia atmosfera i muzyka, aby zobaczyc jak wspaniale potrafia bawic sie mieszkancy ojczyzny mitycznych bogów. 

W Grecji imieniny są ważniejsze niż urodziny. Większość greckich imion wywodzi się od religijnych świętych. Tradycja została zachowana do dzisiaj w całej Grecji(w tym w Pierii): każdy, kto ma imię od kościelnego świętego, obchodzi w tym dniu swoje imieniny.

Grecy w zdecydowanej większości należą do Greckiego Kościoła Prawosławnego. Grecja jest jedynym krajem na świecie, w którym Kościół Prawosławny jest wyraźnie uznany za religię państwową. W Pierii również obowiązuje prawosławie i osoba odwiedzająca ten region może zobaczyć wiele, robiących wrażenie cerkwi.

Mitologia

Mitologia grecka to niezwykle zróżnicowane, ale też bardzo popularne opowieści o życiu bogów greckich, ale też powstaniu człowieka. Są w niej zawarte historię o wojnach, rządach, ale też prywatnym życiu, które toczy się na górze Olimp i w świecie.

Opowieści oprócz ciekawych historii zawierają nauki, oraz pokazują wady i zalety ludzkie. Wiele z tych mitów zawiera również morał, który może pomóc obecnie w prawdziwym życiu. Wiele ludzi przyjeżdża do Pierii właśnie po to, żeby zobaczyć ,,dom,, greckich bogów.

Autorzy:

Mikołaj Modzelewski

Wojciech Sierota

Mateusz Sierota

Natalia Boczek

Zuzanna Bolimowska


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *